Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies.
Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Poprzedni Następny

Wyszukaj ofertę

Kierunek:
od:
do:
Dorosłych:
Wiek dziecka 1:
Wylot z:

Sylwester w Rzymie - 5 dni (samolotem z Berlina)
Program
Wszystkie drogi, jak wiadomo, prowadzą do Rzymu... Tu właśnie zaczyna się nasza przygoda z Wiecznym Miastem - duchową i kulturową stolicą zachodniego świata. Rzym jest ośrodkiem chrześcijaństwa i siedzibą głowy Kościoła - papieża. Miejscem narodzin wielkiej starożytnej cywilizacji, na której pozostałości do dziś natykamy się w języku, kulturze, obyczajach. Jest on też najbogatszą na świecie skarbnicą sztuki, miastem - muzeum, w którym co chwila spotykamy świadectwa wielkiej historii.

Program:

1 dzień:
Odprawa na lotnisku i przelot do Rzymu - stolicy Włoch. Spotkanie z przedstawicielem biura podróży i transfer do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny lub zwiedzanie w zależności od godzin przylotu.

2 - 3 dzień:
Kolejne dwa dni to czas na poznanie atmosfery miasta oraz jego najważniejszych miejsc;

- Muzea Watykańskie - ze wspaniałą kolekcja dzieł sztuki
- Plac i Bazylika Św. Piotra, Grób Jana Pawła II
- Piazza Navona i Panteon - Plac z Fontanną Czterech Rzek powstały na ruinach starożytnego stadionu
- Panteon - majestatyczna świątynia, jedyny całkowicie niezmieniony obiekt starożytny do dzisiaj
- Fontanna Di Trevi - jedna z najpiękniejszych i najbardziej imponujących włoskich budowli wodnych
- Schody Hiszpańskie - prowadza do wiecznego kościoła Świętej Trójcy, odbywają się na nich pokazy mody, festiwale kwiatów, a w czasie Bożego Narodzenia na tarasie schodów urządzana jest szopka
- Colosseum - najbardziej wymowny symbol Wiecznego Miasta i zarazem jedna z najwspanialszych budowli antycznych
- Forum Romanum - centrum religijnego, politycznego i gospodarczego życia starożytnego Rzymu.
- Kapitol - jedno z siedmiu wzgórz na których położony jest Rzym
- Bazylika św. Pawła za Murami
- Bazylika św. Jana na Lateranie
- Bazylika Santa Maria Maggiore "Matki Boskiej Większej"

Wieczorami zachęcamy do korzystania z ciekawych atrakcji pozaprogramowych (opcjonalnie), z których słynie Rzym – oddają one świetnie ducha tego miasta;
- Rejs statkiem po Tybrze (25 euro/os.)
- Spektakl w Teatro dell' Opera lub w Teatrze Narodowym (od 40 euro/os.)
- Mecz piłkarski Ligii włoskiej (od 40 euro/os.)

4 dzień:
Proponujemy jako dzień wolny, który można przeznaczyć na zakupy w znanych butikach, lokalne atrakcje lub udział w wycieczce fakultatywnej;
- Katakumby św. Kaliksta + kościółek Quo Vadis - miejsce pochówku pierwszych Chrześcijan
- Castel Gandolfo - letnia rezydencja papieża
- Ogrody Tivoli - malowniczo usytuowane Tivoli - z trzech stron otoczone górami, kraina wodospadów i ogrodów

5 dzień:
Wykwaterowanie z hotelu, czas wolny w zależności od godzin wylotu, transfer na lotnisko, przelot do Polski.

Zakwaterowanie:
Hotel American Palace Eur 4**** zabytkowy obiekt położony w Rzymie w przepięknej okolicy Eur i Garbatella, usytuowany zaledwie 50 metrów od stacji metra Laurentina. W hotelu mieści się 164 sypialni, z których każdy został urządzony ze smakiem i wyposażony w takie udogodnienia jak łazienka, telewizja, dostęp do internetu, klimatyzacja. Oprócz tego, szeroki wybór zajęć rekreacyjnych oferowanych przez hotel zapewnia, że nikt nie będzie się nudził podczas pobytu w tym miejscu. Wyżywienie- śniadania.

Powitanie Nowego Roku:
Proponujemy
- Kolację Sylwestrową we Włoskiej restauracji w centrum Rzymu z muzyką i zabawą (cena +450 zł/ os. )
Przykładowe menu- Przystawka, Danie główne składające się z dwóch dań (możliwość wyboru), Deser, woda mineralna, wino, kawa a po północy ciepła przekąska.
lub we własnym zakresie
- Powitanie Nowego Roku na ulicach w centrum miasta . Jest to wielkie wydarzenie w Rzymie, świętuje je tysiące ludzi z całego świata

Informacje dodatkowe:
- Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
- Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów.
- Wycieczki fakultatywne z pilotem są organizowane w zależności od ilości chętnych oraz wolnego czasu.
- Transfery z/na lotnisko w zależności od ilości osób są realizowane busem lub komunikacją miejską i/lub podmiejską.
- Przejazdy podczas zwiedzania i wycieczek fakultatywnych odbywają się komunikacją miejską i/lub podmiejską.
- Obiadokolacje są serwowane w restauracjach (np. typu szybkiej obsługi) w godzinach uzależnionych od godzin przelotów i realizowanego programu.
- Spotkanie z przedstawicielem biura podróży nastąpi na lotnisku w Polsce lub po przylocie w Rzymie.
- Linia lotnicza i godziny przelotów mogą ulec zmianie.
- Pierwszy i ostatni dzień w zależności od godzin przelotu może być dniem zwiedzania.
- Aktualne godziny wylotów i zbiórki klient zobowiązany jest potwierdzić w swoim biurze podróży na 2 dni przed wylotem.
- SINGLE - bez dopłaty (przy dokwaterowaniu do pokoju 2 lub 3 osobowego).
- DZIECI TANIEJ - dotyczy dziecka do 12 lat zakwaterowanego wspólnie z 2 osobami pełnopłatnymi.
Cena zawiera
- Przelot samolotem
- Opłaty i podatki lotniskowe
- 4 noclegi w hotelu
- 4 śniadania
- Opieka pilota
- Ubezpieczenie KL, NW, bagaż
- Podatek VAT
- Gwarancja niezmienności ceny
Cena nie zawiera
- Kosztu uczestnictwa w w/w programie, ok. 120 euro/os (bilety wstępów do zwiedzanych atrakcji, lokalni przewodnicy oraz bilety komunikacji miejskiej i/lub podmiejskiej, transfer z i na lotnisko)
- Wycieczek fakultatywnych
- Kolacji Sylwestrowej
- opłaty za podatek turystyczny
1.
30.12.2018
03.01.2019
2750 PLN
2090 PLN

Rzym

Rzym (Roma) - stolica Włoch, miasto w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km2, liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

Miasto położone w środkowych Włoszech, nad rzeką Tyber, w jej dolnym biegu, na wyżynnym, wapiennym obszarze niedaleko wybrzeża morskiego. Stolica kraju i siedziba najważniejszych instytucji życia politycznego i gospodarczego; drugi po Mediolanie ośrodek finansowy i gospodarczy państwa (ważny ośrodek przemysłu samochodowego, elektrotechnicznego, włókienniczego, spożywczego i innych). Wielki węzeł komunikacji lotniczej (2 porty lotnicze: Fiumicino oraz Ciampino), kolejowej (dworzec Termini) i drogowej. Rzym posiada także metro (obecnie 2 linie, trzecia aktualnie w budowie). Światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami starożytności i średniowiecza (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i wiele innych budowli), niezwykle bogate muzea, nowoczesne osiedla mieszkaniowe na przedmieściach.

Częścią miasta jest Watykan - siedziba papieży (najmniejsze państwo świata). Corocznie odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów.

Historia miasta w starożytności

Rzym powstał w epoce żelaza, jako osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu. Jego mieszkańcy byli prostymi pasterzami owiec (około 800-750 p.n.e.). Z czasem zajęli się rzemiosłem i handlem z sąsiadami (bogactwo Rzymu pochodziło ze sprzedaży soli wydobywanej w solankach u ujścia Tybru). Ludności zaczęło przybywać i zasiedlono Eskwilin i Kapitol. Według tradycji, przekazanej nam przez Liwiusza, Rzym założył Romulus 21 kwietnia 753 p.n.e. i został jego pierwszym królem. Od tej daty liczona była historia miasta - "Ab urbe cóndita" lub A.U.C. (od założenia miasta, zobacz też kalendarz rzymski).

Wedle legendy wkrótce po założeniu miasta Rzymianie z powodu braku kobiet w mieście postanowili je zdobyć, napadając osadę sąsiednich Sabinów, położoną na wzgórzu Kwiryniale. Zuchwały plan porwania Sabinek powiódł się. Gdy Sabinowie próbowali odbić kobiety, te namówiły ich do zawarcia rozejmu, a potem sojuszu z Rzymianami.

Po śmierci Romulusa panowało kolejno sześciu królów. Tradycja podaje że byli to: Numa Pompiliusz, Tuliusz Hostiliusz, Ankus Marcjusz, Tarkwiniusz Stary, Serwiusz Tuliusz i Tarkwiniusz Pyszny.

Numa Pompiliusz (około 715-673 p.n.e.) w czasie swego panowania miał wprowadzić m.in. kult Westy, a Ankus Marcjusz (642-617 p.n.e.) rozszerzył terytorium Rzymu aż do wybrzeży Morza Tyrreńskiego. Tradycja wydaje się jednak nieprawdziwa, gdyż siedmiu królów stanowiących w rzeczywistości sześć pokoleń (Tarkwiniusz Pyszny był synem Tarkwiniusza Starego) panowało przez ok. 225 lat. Społeczeństwo w tym czasie dzieliło się na dwie podstawowe grupy: patrycjuszy należących do arystokracji i plebejuszy, którzy byli wolnymi obywatelami, ale nie mieli prawa do współudziału w administrowaniu miastem.

Patrycjusze byli prawdopodobnie potomkami Latynów. Tworzyli wspólnotę etniczną i religijną, to znaczy byli zorganizowani w szczepy, które brały udział w tych samych kultach, a ich dzieci żeniły się i handlowały między sobą. Plebejusze natomiast pochodzili prawdopodobnie od Sabinów lub też był to element napływowy. Między patrycjuszami i plebejuszami mogły zachodzić relacje tylko jednego typu - klientelistycznego - co znaczyło, że plebejusz zostawał klientem, podporządkowując się którejś z rodzin patrycjuszowskich i w zamian otrzymywał protekcję (prawną i ekonomiczną).

W pewnym momencie władzę w mieście zdobyli Etruskowie, prawdopodobnie około 616 p.n.e. Najprawdopodobniej trzech ostatnich rzymskich królów było etruskiego pochodzenia. Około 565 p.n.e. zostały zbudowane pierwsze mury dookoła miasta.

Ostatni z dynastii Tarkwiniuszy - z przydomkiem Pyszny - został wygnany przez mieszkańców w 508 p.n.e. za okrucieństwo, tyranię i despotyzm. Rozczarowani władzą królów Rzymianie wprowadzili ustrój republikański (zobacz: Republika rzymska) Około roku 450 p.n.e. ogłoszono "Prawa XII tablic". W 390 p.n.e. Rzym przeżył najazd Galów, czyli Celtów. Po tym wypadku zdecydowano się wybudować nowe mury obronne, które zaczęto wznosić w 378 p.n.e. (Mury Serwiańskie). W 312 p.n.e. rozpoczęto budowę pierwszej drogi rzymskiej via Appia i pierwszego akweduktu. W 293 p.n.e. zostaje wprowadzony w Rzymie kult Eskulapa. W 289 p.n.e. założona zostaje mennica w mieście w pobliżu świątyni Junony Moneta (Pamiętającej) - stąd nazwa pieniądza metalowego. W 264 p.n.e. odbywają się pierwsze igrzyska gladiatorów. W 220 p.n.e. zostaje zbudowana via Flaminia, która łączyła Rzym z Adriatykiem.

Starożytny Rzym położony był na wzgórzach (collis, mons). Na północy wznosiło się wzgórze Pincius, na którym znajdowały się słynne ogrody Lukullusa (założone ok. 60 p.n.e.) i Salustiusza (powstałe po 45 p.n.e.). W 49 n.e. za panowania Klaudiusza wzgórze zwane Collis Hortulorum zostało włączone w obręb murów Rzymu. Obok położone było wzgórze Kwirynał ze świątynią Kwirynusa, świątynią Słońca wzniesioną przez Aureliana i świątynią Flawiuszów wzniesioną przez Domicjana. Kwirynał był dzielnicą willi i pałaców. Na wzgórzu Wiminał cesarz Dioklecjan zbudował termy. Wzgórze Eskwilin zajmowały min. ogrody Mecenasa, Dom Złoty Nerona, Portyk Liwii (Klaudiusza. Na wzgórzu Celius w V w.n.e. Petroniusz Maksymus zbudował nowe forum. Palatyn był siedzibą Romulusa (Roma Quadrata), a potem dzielnicą najbogatszych rzymian i cesarskich pałaców. Wzgórze Kapitol było centrum religijnym Rzymu. Tu znajdowały się świątynia Jowisza Kapitolińskiego z końca VI w. p.n.e., gdzie przechowywano księgi sybillińskie, świątynia Junony i świątynia Minerwy. Wzgórze Awentyn zajmowała najbiedniejsza dzielnica Rzymu. Na Awentynie znajdowały się świątynie: Cerery, Libera i Libery, później także świątynia Minerwy, opiekunki rzemieślników, oraz archiwum gminy plebejskiej. Na prawym brzegu Tybru wznosiło się wzgórze Janikulum, które pozostawało poza murami miejskimi, dopiero w III w. n.e. cesarze Aurelian i Probus otoczyli część Janikulum murami.

W I w. p.n.e. armia rzymska, która była bardziej wierna swym dowódcom niż politykom, stworzyła okazję takim ludziom jak Gajusz Mariusz, Sulla, Pompejusz i Cezar, by mogli sięgnąć po władzę. W tym czasie ludność wiejska, której ziemie zdewastował Hannibal w 219 p.n.e. masowo przenosiła się do miasta, za nimi podążyli niewolnicy i wyzwoleńcy. Ludność Rzymu szybko podniosła się do ponad pół miliona. Imigrantom nie brakowało pracy, miasto się rozbudowywało, konstruowano drogi, akwedukty, targowiska i świątynie. A wszystko to z podatków, które napływały z prowincji. W 167 p.n.e. została sprowadzona do Rzymu biblioteka Perseusza króla Macedonii, a w 161 p.n.e. zostali wysiedleni z miasta greccy filozofowie. W 142 p.n.e. powstał pierwszy kamienny most na Tybrze. W okresie cesarstwa brzegi Tybru były połączone mostami: Fabrycjusza, Agryppy, Aureliusza, Cestiusza, Emiliusza i Probusa. W 46 p.n.e. została przeprowadzona (z inicjatywy Cezara) przez Sosigenesa reforma kalendarza rzymskiego. W 44 p.n.e. Gym i miesiąc później zapłacił za to życiem. Przez 17 lat trwała wojna domowa, a w r.

W 64 wybucha w Rzymie wielki pożar. Rozpoczyna się odbudowa miasta, jeszcze piękniejszego niż wcześniej. W 72 rozpoczęto budowę Koloseum, w 125 Panteon, a w 216 zostają ukończone Termy Karakalli. Imperium do tego czasu rozrosło się do gigantycznych rozmiarów. W 212 otrzymują obywatelstwo rzymskie wszyscy jego mieszkańcy. W 247 celebrowano pierwsze tysiąclecie Rzymu. W latach 70. III w n.e. zbudowano nowe mury miasta zwane Murami Aureliana.

Do najstarszych części miasta należą:

 • Forum Romanum

 • Forum Boarium

 • Pole Marsowe

 • Via Appia

W roku 330 cesarz Konstantyn Wielki, przeniósł stolicę Cesarstwa rzymskiego do Konstantynopola. Następnie w 395 roku nastąpił podział na Cesarstwo Wschodniorzymskie ze stolicą w Konstantynopolu i Cesarstwo zachodniorzymskie ze stolicą w Mediolanie a potem w Rawennie. Od tego czasu rola Rzymu ulegała dalszej marginalizacji. Miasto zostało zdobyte przez Wizygotów pod wodzą Alaryka w 410 r. i przez północnoafrykańskich Wandalów w 455 roku. Samo cesarstwo upadło w 476.

Średniowiecze

Po upadku zbudowanego przez Rzymian imperium, miasto, razem z resztą Italii, przechodziło z rąk do rąk. W 500 roku dla upamiętnienia wizyty Teodoryka Wielkiego zorganizowano ostatni adventus, czyli uroczysty ceremoniał rzymski, realizowany z okazji przybycia cesarza do miasta. W 546 roku Rzym zdobył król Ostrogotów Totila. W 846 roku Bazylika św. Piotra została ograbiona przez arabskich piratów, w związku z czym papież Leon IV kazał zbudować wokół niej mury obronne.

W VIII w. stał się stolicą Państwa Kościelnego i siedzibą papieży. W średniowieczu zależność od papiestwa była silniejsza bądź słabsza, siedziba papiestwa była też wielokrotnie przenoszona, m.in. do Awinionu.

Historia nowożytna Rzymu

W 1527 Rzym zostaje splądrowany przez wojska niemieckie i hiszpańskie pod wodza cesarza Karola V. W latach 1814 wcielony przez Napoleona I do Francji, następnie stał się stolicą zjednoczonych Włoch. W 1929 traktaty laterańskie między papiestwem a rządem Królestwa Włoch ustanowiły odrębność Państwa Watykańskiego, uznając jego niezależność i niepodległość.

Znane miejsca w Rzymie

 • Bazylika św. Jana na Lateranie

 • Bazylika św. Pawła za Murami

 • Bazylika świętej Agnieszki za Murami

 • Bazylika Santa Maria Maggiore

 • Campo de' Fiori miejsce spalenia na stosie Giordana Bruna

 • Fontanna di Trevi

 • Fontana delle Api w Rzymie

 • Forum Boarium

 • Forum Romanum

 • Kapitol

 • Koloseum

 • Mauzoleum Augusta

 • Ołtarz Pokoju

 • Palatyn

 • Panteon w Rzymie (jedyny całkowicie niezmieniony obiekt starożytny do dzisiaj)

 • Plac Navona

 • Piazza del Popolo

 • Piramida Cestiusza

 • Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny

 • Pole Marsowe

 • Schody Hiszpańskie

 • Teatro Argentina

 • Usta Prawdy

 • Via Sacra

 • Via Appia

 • Watykan

 • Wielka Synagoga

 • Zamek Świętego Anioła

Kolej

Głównym dworcem osobowym jest Roma Termini, pozostałe to: Roma Campanelle, Roma Fidene, Roma Monte Mario, Roma Nomentana, Roma Nuovo Salario, Roma Prenestina, Roma San Pietro, Roma Tor Sapienza, Roma Torricola, Roma Trastevere, Roma Valle Aurelia, Roma Villa Bonelli.

Lotniska

W Rzymie funkcjonują dwa lotniska, Port lotniczy Rzym-Ciampino oraz Port lotniczy Rzym-Fiumicino.

Komunikacja miejska

System komunikacji miejskiej w Rzymie stanowią:

 • Sieć linii autobusowych i trolejbusowych

 • Metro rzymskie.

Do komunikacji miejskiej należy też doliczyć wszelkie pociągi osobowe które przejeżdżają przez Rzym.

Na podstawie: artykuł Rzym (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rzym) w Wikipedii

licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: Wikipedyści

Brak opinii